Blog >> Článek

2 / Malířství ve známkové tvorbě ČR

2 / Malířství ve známkové tvorbě ČR

 

Symbolismus

Symbolismus je umělecké hnutí, které navazuje na romantismus. Cílem bylo zobrazit emoce a myšlenky. Symboly měly náznakem odkrývat niterná tajemství. Některé principy symbolismus sdílí s pozdější secesí.

K nejznámějším umělcům tohoto období bezesporu patří Max Švabinský, klasik české moderní grafiky, malíř a ilustrátor, který též vyučoval na Akademii. Zabýval se i známkovou tvorbou (např. série Motýli z roku 1961 a portréty významných osobností) a návrhy několika čs. bankovek, velkoplošných mozaik a vitráží. Podle jeho obrazů vznikly dvě známky, které se umístily na 2. místě ankety ČP – v roce 2003 Chudý kraj (B. Šneider; 17 Kč) a 2013 Kulatý portrét (V. Fajt; 35 Kč).

 

 

 

Jaroslav Panuška, žák Julia Mařáka, malíř tajemných pohledů na krajinu. Často ztvárňoval strašidelné a fantaskní bytosti. Obraz ženské postavy v noční zimní krajině s názvem Opuštěná byl předlohou pro známku 12 Kč (M. Srb), která získal 2. místo v anketě ČP za rok 2002.

Na známkách s nominální hodnotou 39 a 45 Kč je graficky převeden černobílý a barevný výřez jeho dalšího obrazu s názvem Mor (V. Fajt). Pozoruhodné je, že černobílá ocelotisková dvojice vznikla jako totožné oddělené rytiny.

 

2 / Malířství ve známkové tvorbě ČR

 

2 / Malířství ve známkové tvorbě ČR

 

 

Josef Váchal, všestranný umělec se svébytným projevem (malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář, ale též spisovatel a básník). Sám si tiskl a vázal knihy, které zároveň ilustroval. Podle jeho Krvavého románu, s podtitulem studie kulturně a literárně historická, vznikl později stejnojmenný film a opera. Ukázku z Váchalova díla představuje barevný dřevoryt Ráj (9 Kč, M. Ondráček).

Malíř a grafik Jan Preisler studoval u prof. Ženíška, později sám vyučoval na Akademii v Praze. Jeho obraz z většího cyklu Černé jezero zpracoval J. Herčík do podoby známky 15 Kč, známka se umístila na 2. místě ankety ČP za rok 1998.

 

Secese a Beuronská škola

 

 

Secese je umělecký sloh z přelomu 19. a 20. století, který vychází z květinové textilní koncepce, čerpá z lidových tradic, romantismu a řemeslné zručnosti středověkých mistrů.

František Bílek, grafik, sochař, architekt, tvořil v duchu symbolismu a secese. Známá je Bílkova vila na pražských Hradčanech. Ilustrace ke stati O. Březiny Vyšli proroci z pouště se stala předlohou pro známku 12 Kč (M. Ondráček).

Alfons Mucha, jeden z nejslavnějších a nejvšestrannějších výtvarných umělců své doby prožil část života ve Francii, ale tvořil i ve své vlasti (monumentální a rozsáhlá Slovanská epopej, návrhy k vitrážím v katedrále sv. Víta v Praze apod.). Na známky ČR se jeho díla dostala hned několikrát a tyto známky byly oceněny v anketě ČP: Bruneta (26 Kč, B. Housa) – 1. místo za rok 2000, Hradčany (hodnota A, K. Krejča) – 2. místo za rok 2018, Zvěrokruh (hodnota Z, Z. Ziegler) – 2. místo za rok 2010. Kromě toho byla k 150. výročí Muchova narození vydána jeho Gismonda (hodnota E, Z. Ziegler).

 

2 / Malířství ve známkové tvorbě ČR
 

 

 

K období secese patří i tzv. Beuronská umělecká škola nazvaná podle benediktinského kláštera v německém Beuronu. Tento styl zastupují v našem souboru nástěnné malby Mater Dei a Pankreator v kostele sv. Gabriela v Praze. V roce 1999 vytvořili Z. Ziegler a M. Ondráček aršík se dvěma známkami (11 a 13 Kč), v anketě ČP známky obsadily 2. a 3. místo.

 

2 / Malířství ve známkové tvorbě ČR

 

2 / Malířství ve známkové tvorbě ČR

 

 

Kubismus

 

2 / Malířství ve známkové tvorbě ČR

 

 

Kubismus vznikl na přelomu 19. a 20. století, zobrazuje předměty z více úhlů současně a zároveň je rozkládá na elementární tvary, krychle. Kromě malířství se kubismus uplatnil v architektuře a částečně v užitém umění, např. návrhy nábytku.

Emil Filla – malíř, grafik a sochař, vůdčí osobnost generace, která se projevila na počátku 20. století. Byl významným členem seskupení Osma a spolku Mánes. Jeho díla jsou představena na dvou známkách – Motiv ze stropní fresky v objektu spolku Mánes (hodnota B, P. Foltera, na kuponech tiskového listu jsou přítisky podle přání zákazníka) a obraz Dívka s mandolínou (39 Kč, O. Karlas).

Antonín Procházka byl český malíř a ilustrátor, studoval u V. Bukovace, H. Schwaigera a M. Švabinského. Stal se též členem skupiny Osma a spolku Mánes. Rytecký přepis obrazu Prométheus provedl V. Fajt (26 Kč).

 

Generace avantgardy

 

Josef Čapek – malíř, grafik a spisovatel, člen skupiny Tvrdošíjní. Za promyšlené umělecké projevy proti nastupujícímu fašismu byl vězněn v koncentračních táborech, odkud se už nevrátil. Z jeho díla byl pro známku vybrán obraz Kolovrátkář. Podklad pro ofsetový tisk známky s hodnotou Z vytvořil J. Kavan.

Kamil Lhoták, malíř, grafik a ilustrátor, tvůrce kreslených filmů, člen Skupiny 42. Námětem jeho obrazů byly hlavně romantické sny, dopravní prostředky a městské prostředí. Podle obrazu Dívka s dlouhými vlasy navrhl M. Ondráček známku s hodnotou 26 Kč.

František Tichý, malíř, grafik a ilustrátor, jevištní výtvarník, cestoval po Německu a Francii, pobýval v Paříži a později vyučoval na VŠUP v Praze. Známé jsou zejména jeho postavičky ze světa cirkusových manéží a varieté. Podle Klauna s opicí z majetku Národní galerie v Praze vytvořil V. Fajt známku s hodnotou 38 Kč.

 

Surrealismus

 

2 / Malířství ve známkové tvorbě ČR

 

 

 

Umělecky směr surrealismus vznikl před 100 lety ve Francii, zachycuje pocity, představy a sny. S pomocí psychoanalýzy se autoři noří do podvědomí a hledají podstatu lidského bytí. V dílech surrealistů se prolíná skutečnost s fantazií. V pozměněné formě se tento směr rozvíjí dodnes i v České republice.

Jindřich Štyrský, člen Devětsilu, tvořil tři roky v Paříži. Byl šéfem výpravy Osvobozeného divadla a partnerem Toyen. Zúčastnil se první výstavy surrealistů v Praze. Jeho Rudá orchidej posloužila jako předloha ke známce 13 Kč, kterou vytvořil M. Srb.

Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, společně se Štýrským vytvořili českou podobu surrealismu, artificialismus. Většinu života strávila v Paříži. Podle jejího obrazu Po představení vytvořil O. Karlas známku v hodnotě 44 Kč.

 

Použité zdroje

  • Úvodní foto: Ivana Štětkářová
  • https://www.ceskaposta.cz [online]. [cit. 2024-10-25]. Dostupné z: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/filatelie-a-postfila/novinky-z-filatelie.